11.00–13.00
Film: Drogi Panie Dyktatorze / Das Glaszimmer
Miejski Dom Kultury
Słowo wstępne: Michał Matuszewski. Reż. Christian Lerch, Niemcy 2020, 93 min, wiek 9+. Czy jeden list może zatrzymać bieg wojennych zdarzeń? 11-letni Felix wraz ze swoją koleżanką postanawiają wysłać wiadomość do Führera i położyć kres walkom. Opowiedziana z perspektywy dziecka historia o sile przyjaźni i ludziach, których los postawił po różnych stronach barykady.
Szczegóły wydarzenia
Michał Matuszewski
Organizator i kurator wielu przeglądów i retrospektyw kina artystycznego i eksperymentalnego, m.in. Listopad pachnie czerwienią – retrospektywa Chrisa Markera; Kino post-ludzkie. Jak filmy eksperymentalne uczą (się) pokazywać zwierzęta; Kino antropocenu; Koniec przyjęcia. Publikuje w czasopismach (Ekrany, Pleograf, Kwartalnik Filmowy) i książkach zbiorowych (Cięcie ciał, Nowa Kinofilia). Studiował polonistykę. Członek jury na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Cannes, Berlinie, Wenecji i Oberhausen. Zainteresowany nowymi mediami oraz VR a szczególnie ich aspektem instytucjonalnym oraz nie-ludzką perspektywą w kinie. Stypendysta Culture & Animals Foundation. Pracuje nad projektem wizualno-badawczym poświęconym zwierzętom w filmach. Jako kurator programu filmowego prowadził kino w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.
13.00–14.30
Nic a jednak coś
Miejska Biblioteka Publiczna
Warsztaty plastyczne z pisarką Anną Paszkiewicz, autorką książki Coś i Nic, podczas których ich uczestnicy dowiedzą się, dlaczego słowa, które słyszymy od innych, czasem pomagają nam wzrastać, a czasem ucinają nam skrzydła.
Szczegóły wydarzenia
Anna Paszkiewicz
Autorka około sześćdziesięciu książek dla dzieci,niektóre z tytułów doczekały się tłumaczeń na chiński, koreański, rosyjski, hiszpański i czeski. Jest autorką scenariuszy dla nauczycieli w ramach ogólnopolskich programów edukacyjnych. Na stałe współpracuje z czasopismem dla dzieci niewidomych i niedowidzących „Promyczek”. Od lat w dolnośląskich przedszkolach i szkołach organizuje spotkania promujące czytelnictwo. Uwielbia podróże, poezję, truskawki, malarstwo abstrakcyjne i wędrówki po górach.
Jej książka Coś i Nic zdobyła główną nagrodę jury w konkursie Przecinek i Kropka 2020 na najlepszą książkę dziecięcą w kategorii 6-8 lat. Znalazła się również na Pokonkursowej Liście BIS konkursu Książka Roku 2020 PS IBBY w kategorii dla dzieci od lat trzech/czterech. Otrzymała także prestiżowy tytuł Białego Kruka 2021 (The White Raven) i trafiła na coroczną międzynarodową listę rekomendacyjną Internationale Jugendbibliothek.
Na Pokonkursowej Liście BIS Książka Roku 2021 PS IBBYw kategorii beletrystyka znalazło jej Wczoraj i Jutro. W 2017 roku Detektyw Bzik zdobył nominacje w kategoriach: Najlepsza Książka na Zimę i Najlepsza Książka na Gwiazdkę w konkursie organizowanym przez portal granice.pl. Pisze także poezję dla dorosłych. Publikuje w kwartalniku „Artis”, „Ypsilon” i portalu „Poezja na Każdy Dzień”. Należy do Grupy Literycznej Na Krechę.
14.00–16.00
Inauguracja festiwalu. Nie należy przywiązywać się do widoku z jednego okna
Miejska Biblioteka Publiczna
Rozmowa o znaczeniu różnorodności kultur w życiu społeczności, z udziałem pisarki i wydawczyni Moniki Sznajderman i Patrycji Dołowy – pisarki, artystki multimedialnej, działaczki społecznej. Prowadzenie: poeta i publicysta „Tygodnika Powszechnego” – Wojciech Bonowicz.
Szczegóły wydarzenia
Monika Sznajderman
Antropolożka kultury; stopień doktora nauk humanistycznych otrzymała w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Autorka książek Zaraza. Mitologia dżumy, cholery i AIDS, Współczesna Biblia Pauperum. Szkice o wideo i kulturze popularnej, Błazen. Maski i metafory, Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna oraz Pusty las. Redaktorka kilku antologii esejów, m. in. Nostalgia. Eseje o tęsknocie za komunizmem, Znikająca Europa (z Kathariną Raabe), Jako dowód i wyraz przyjaźni. Reportaże o Pałacu Kultury (z Magdaleną Budzińską) i Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny (z Magdaleną Kicińską). Od 1996 roku prowadzi Wydawnictwo Czarne. Za książkę Fałszerze pieprzu uhonorowana Nagrodą im. Marii i Łukasza Hirszowiczów, Nagrodą Literacką Miasta Radomia oraz Nagrodą im. Jerzego Turowicza. Została również wyróżniona przez Kapitułę i Dyrekcję Fundacji im. Jerzego Bonieckiego – Polcul za działalność społeczną, wydawniczą oraz popularyzację czytelnictwa, a także nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Literackiej Nike, nagrody Śląski Wawrzyn Literacki oraz do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Laureatka nagrody „Portrety 2019” przyznawanej przez Miesięcznik „Kraków” za książkę Pusty las. Książka ta znalazła się również w finale Nagrody Literackiej Nike. W 2020 roku została laureatką Nagrody im. Václava Buriana za wkład w dziedzinie kultury do dialogu środkowoeuropejskiego. Urodziła się w Warszawie, od ponad trzydziestu lat mieszka w Beskidzie Niskim.
Patrycja Dołowy
Pisarka, artystka multimedialna, działaczka społeczna, popularyzatorka nauki i sztuki. Z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Fotografii Artystycznej Wyższych Szkół Fotograficznych we Wrocławiu. Kieruje BioCentrum Edukacji Naukowej i wykłada na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat zajmuje się problematyką tożsamości i pamięci. W swojej pracy bazuje na historii mówionej i świadectwach. Ma na koncie ponad 60 wystaw w Polsce i zagranicą. Prace i teksty publikuje w prasie, w pismach artystycznych i kulturalnych. Jest autorką książek Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu oraz Skarby. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci, współautorką książek Miasto oczami kobiet (razem z Justyną Biernacką), 25 rozmów na 25-lecie, Przecież ich nie zostawię (pod red. Magdaleny Kicińskiej i Moniki Sznajderman), rozdziałów w publikacjach zbiorowych oraz sztuk teatralnych, m.in. Wanda (z Sylwią Chutnik), Hideout/Kryjówka, Dziady. Twierdza Brześć, Matki, Hindełe, siostra Sztukmistrza, Paulina (z Michelle Levy). Trzykrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystka Asylum Arts i Tarbut Fellowship, laureatka nagród, w tym Nagrody im. Karola Sabatha za najlepszy tekst popularnonaukowy w polskiej prasie i wyróżnienia na festiwalu teatralnym Kontrapunkt za scenariusz Hideout/Kryjówka.
Wojciech Bonowicz
Poeta, publicysta, dziennikarz. W 2007 roku za tom Pełne morze (2006) otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii poezji, a tomy Echa (2013) i Druga ręka (2017) były nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i Nagrody Nike. W ostatnich latach opublikował zbiory esejów Sto lat. Książka życzeń (2018) i Dziennik końca świata (2019), książkę Tischner. Biografia (2020) oraz Wiersze Wybrane (2020). W bieżącym roku ukazał się nowy tom jego wierszy Wielkie rzeczy oraz zbiór mikroopowiadań Historie na każdą godzinę. Stały felietonista „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Znak”. Mieszka w Krakowie.
16.00
Czytać to, czego nie napisano
Miejski Dom Kultury
Wernisaż wystawy Laureata Festiwalu Tomasza Szerszenia z jego udziałem, prezentującej wybrane wątki fotograficzno-ilustracyjne, które pojawiają się w książce Wszystkie wojny świata, jednocześnie będąc jej uzupełnieniem. Komentarz: Marta Czyż, kuratorka.
Szczegóły wydarzenia
Tomasz Szerszeń
artysta wizualny, antropolog kultury, eseista. Laureat Nagrody Literackiej Znaczenia 2022. Autor książek Wszystkie wojny świata (2021, nominacja do Nagrody Literackiej GDYNIA), Podróżnicy bez mapy i paszportu (2015) i Architektura przetrwania (2017), redaktor książki Oświecenie, czyli tu i teraz (2021, z Łukaszem Rondudą). Redaktor „Kontekstów”, współzałożyciel pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN. Swoje projekty artystyczne pokazywał m.in. w Galerii Studio, Muzeum Sztuki w Łodzi, Fundacji Archeologia Fotografii, Galerii Asymetria, Nowym Teatrze, Muzeum Mickiewicza w Stambule, Indie Photography Gallery w Tel Awiwie, na Parade-Fest w Charkowie, Bienal Saco w Antofagaście (Chile), Kyoto Art. Center w Kioto czy na Paris Photo w Paryżu. Współkurator wystaw Czym jest Oświecenie? (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2018) i Transfert (Galeria Studio w Warszawie, 2019), współautor projektów teatralnych Hiroshima /Love (Biennale Warszawa, 2019) i Ameryka (Teatr Polski w Bydgoszczy, premiera: wrzesień 2022).
Marta Czyż
Historyczka sztuki, kuratorka, autorka tekstów o sztuce współczesnej. Od marca 2011 roku współtworzyła program galerii Kordegarda. Współpracowała z wieloma galeriami w Polsce i zagranicą.
W 2020 roku kuratorką Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Efemerycznej w Sokołowsku i 9. Triennale Młodych w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Swoje teksty o sztuce publikuje w dwutygodnik.com, Wysokich Obcasach, Vogue, Polityce, Harpers, miejmiejsce.com. Wspólnie z Julią Wielgus wydała książki „D.O.M. Polski” (z galerią Raster i BWA Zielona Góra) oraz „W ramach wystawy – rozmowy z kuratorami”.
18.30
Czytanie poezji z pogranicza
Muzeum im. Z. i W. Nałkowskich
Wieczór z udziałem poetek: Iryny Mularczuk i jej tłumaczki Katarzyny Szwedy, oraz duetu poetyckiego:
Marcin Mokry (słowo, poemat Świergot) i Bartek Horyza (akordeon). Prowadzenie: Małgorzata Sporek-Czyżewska z Fundacji Pogranicze.
Szczegóły wydarzenia
Iryna Mularczuk
Ukraińska poetka, krytyczka literacka i nauczycielka jogi. Absolwentka Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki we Lwowie (wydział filologiczny, specjalność „Twórcze pisanie”). Autorka czterech tomików poetyckich: Degustacja uczuć (2010), Refleksje z jabłkami [Słownik kuszonej], Świat(ło) (2021), „w dOMu” (2022). Badaczka twórczości Ihora Rymaruka.
Katarzyna Szweda
Poetka i fotografka. Wychowywała się w Beskidzie Niskim na Wrzosowej Polanie. Absolwentka Uniwersytetu im. Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem. Autorka debiutanckiego tomu pt. „Bosorka” (Biuro Literackie, 2020), za który została nominowana do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego, Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka oraz do Silesiusa w kategorii Debiut. Wyróżniona Stypendium Twórczym Miasta Krakowa. Laureatka sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie 2022.
Marcin Mokry
Urodzony w Gliwicach, mieszka w Rachelanach. Od 2015 kurator sceny literackiej Slot Art Festival. W 2017 wydał pierwszą książkę poetycką czytanie. Pisma uznaną za jeden z najoryginalniejszych debiutów ostatnich lat. W 2019 poemat Świergot, w którym poezja rozkwita w momentach skrajnej redukcji i zanikania języka na rzecz nieludzkiego, wszystko zalewającego szumu (jak z Levinasa, ale też Celana). Od 2019 roku realizuje wspólnie z Karoliną Wiśniewską projekt kulturalno-społeczny „Dings”, który miał swoją edycję m.in. na festiwalu „Góry Literatury” Nowa Ruda. W 2020 roku „Dings” został wybrany na największe na świecie targi książki artystycznej LA ART BOOK FAIR w MOCA w Los Angeles. W 2022 wydał poemat żywe linie nowe usta, który jest zaproszeniem do wspólnego doświadczania literatury otwartej na innego człowieka i na jego odrębną percepcję.
Nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia (2020), książka Świergot zdobyła I nagrodę w konkursie Polish Graphic Design Awards w kategorii „Beletrystyka, publicystyka, reportaż” (2020).
Bartek Horyza
Mieszka obecnie w Krakowie. Muzyk, improwizator, akordeonista – współpracuje z różnymi artystami i publicznościami, tworząc spontaniczne spotkania. Oprócz tego jest laureatem pracowni „Połów Poetycki 2021”. Publikował w „Zakładzie”, 8. Arkuszu „Odry”, i na stronie Biura Literackiego. Obecnie przygotowuje się do napisania kolaboracyjnej prozy o dżamniku – pół dżemie, pół jamniku.
Małgorzata Sporek-Czyżewska
Animatorka kultury, ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i teatrologię w Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W latach 1981-84 była członkiem awangardowej grupy teatralnej „Gardzienice”. W latach 1984-89 jedną z twórczyń teatru „Arka” w Poznaniu, w tym samym czasie uczestniczyła w cyklicznych spotkaniach kulturalnych w Czarnej Dąbrówce pt. „Wioska Artystyczna”. W czerwcu 1989 roku jedną z założycieli Fundacji „Pogranicze”, a także współtwórczyni Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach – nowoczesnego centrum kulturalnego, zajmującego się problematyką wielokulturowych regionów Europy Środkowo-Wschodniej. Od 1990 roku pracownik Ośrodka. Jest współtwórcą projektów, prowadzonych przez „Pogranicze”, m.in. takich jak: Środkowoeuropejskie Forum Kultury, Otwarte Regiony Europy Środkowo-Wschodniej (Siedmiogród, Bośnia, Bukowina, Spisz), Szkoła Pogranicza, Pamięć Starowieku, Człowiek Pogranicza, Camera Pro Minoritate, Café Éuropa. Razem z Wojciechem Szroederem prowadzi program edukacyjno-kulturowy „Klasa Dziedzictwa Kulturowego”, poświęcony poznawaniu wielokulturowego dziedzictwa najbliższej okolicy, jak i wieloetnicznych regionów Europy Środkowo-Wschodniej oraz teatralną grupę młodzieżową „Teatr Sejneński” (jest m.in. współtwórczynią spektakli „Dybuk” i „Wijuny”) i Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego. Laureatka Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w 2012. Otrzymała Złotą Gwiazdę Dyplomacji Litwy.
21.00–23.00
Film: Moja wojna / Моя вiйна
Miejski Dom Kultury
Słowo wstępne: Michał Matuszewski i Tomasz Szerszeń.
Odkąd prorosyjscy najemnicy wzniecili w 2014 roku powstanie na wschodzie Ukrainy, setki kobiet dołączyło do wojska. Nieliczne dotarły na linię frontu. Dokument opowiada o trzech kobietach, które brały czynny udział w działaniach wojennych.
Szczegóły wydarzenia
Michał Matuszewski
Organizator i kurator wielu przeglądów i retrospektyw kina artystycznego i eksperymentalnego, m.in. Listopad pachnie czerwienią – retrospektywa Chrisa Markera; Kino post-ludzkie. Jak filmy eksperymentalne uczą (się) pokazywać zwierzęta; Kino antropocenu; Koniec przyjęcia. Publikuje w czasopismach (Ekrany, Pleograf, Kwartalnik Filmowy) i książkach zbiorowych (Cięcie ciał, Nowa Kinofilia). Studiował polonistykę. Członek jury na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Cannes, Berlinie, Wenecji i Oberhausen. Zainteresowany nowymi mediami oraz VR a szczególnie ich aspektem instytucjonalnym oraz nie-ludzką perspektywą w kinie. Stypendysta Culture & Animals Foundation. Pracuje nad projektem wizualno-badawczym poświęconym zwierzętom w filmach. Jako kurator programu filmowego prowadził kino w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Tomasz Szerszeń
Artysta wizualny, antropolog kultury, eseista. Laureat Nagrody Literackiej Znaczenia 2022. Autor książek Wszystkie wojny świata (2021, nominacja do Nagrody Literackiej GDYNIA), Podróżnicy bez mapy i paszportu (2015) i Architektura przetrwania (2017), redaktor książki Oświecenie, czyli tu i teraz (2021, z Łukaszem Rondudą). Redaktor „Kontekstów”, współzałożyciel pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN. Swoje projekty artystyczne pokazywał m.in. w Galerii Studio, Muzeum Sztuki w Łodzi, Fundacji Archeologia Fotografii, Galerii Asymetria, Nowym Teatrze, Muzeum Mickiewicza w Stambule, Indie Photography Gallery w Tel Awiwie, na Parade-Fest w Charkowie, Bienal Saco w Antofagaście (Chile), Kyoto Art. Center w Kioto czy na Paris Photo w Paryżu. Współkurator wystaw Czym jest Oświecenie? (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2018) i Transfert (Galeria Studio w Warszawie, 2019), współautor projektów teatralnych Hiroshima /Love (Biennale Warszawa, 2019) i Ameryka (Teatr Polski w Bydgoszczy, premiera: wrzesień 2022).
10.00–18.00
Targi książki
Miejska Biblioteka Publiczna
Dostępne na parkingu przed biblioteką.
10.00
Żołnierz i Pani Drzewa. Opowieść o powrocie do domu
Miejska Biblioteka Publiczna
Opowieść o wolności, bliskości i poszukiwaniu nadziei w naturze, połączona z warsztatami, podczas których nauczycielami będą drzewa. Opowiadanie i prowadzenie: Beata Frankowska, muzyka (akordeon i śpiew): Robert Lipka.
Szczegóły wydarzenia
Beata Frankowska
Opowiadaczka historii, edukatorka i animatorka kultury, związana z pierwszym
w Polsce stowarzyszeniem skupiającym opowiadaczy „Grupa Studnia O” i fundacją edukacji ekologicznej i kulturowej „Musszelka”. W swoim opowiadaniu łączy baśń, opowieść tradycyjną, opowiadanie literackie, małe narracje osobiste i historyczne w jedną całość. Opowiada zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, dla małych kameralnych grup i na dużych festiwalach. Współpracuje ze szkołami, muzeami, bibliotekami i ośrodkami kultury. Prowadzi warsztaty opowiadania. Współtworzy Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania w Warszawie. W swoich projektach edukacyjno-artystycznych łączy sztukę opowiadania historii z ekologią. Na co dzień pracuje w Mazowieckim Instytucie Kultury.
Robert Lipka
Muzyk i pieśniarz, wirtuoz akordeonu, współpracuje z opowiadaczami z Grupy Studnia O. i wieloma zespołami muzycznymi, prowadzi muzyczne grupy seniorskie, wydaje płyty.
12.00
Drobne przyjemności, kiedy świat się sypie
Miejska Biblioteka Publiczna
Spotkanie z poetą i aktywistą, współtworzącym Wydawnictwo papierwdole – Konradem Górą i pisarką, laureatką Nagrody Literackiej Gdynia – Dorotą Kotas. Rozmowę prowadzi redaktorka „Wysokich obcasów” Paulina Reiter.
Szczegóły wydarzenia
Konrad Góra
Publikuje w pismach literackich m.in. „Odra”, „Cegła”, „Tygiel Kultury”, „Opcje”, „Wakat”. Debiutował zbiorem wierszy Requiem dla Saddama Husajna i inne wiersze dla ubogich duchem. Tomik ten to spóźniony debiut, który przekrojowo pokazywał dotychczasową twórczości Góry. Poeta poddaje język krytyce, jest ironiczny i wieloznaczny. Requiem dla Saddama Husajna i inne wiersze dla ubogich duchem ukazuje jego radykalne poglądy, które kieruje w kierunku języka, jak i polityki. Poezja Góry jest głosem młodego pokolenia pełnego gniewu. Poza własnymi tomikami wydał wybór wierszy Anny Świrszczyńskiej Kona ostatni człowiek. Wraz z Martą Podgórnik wydali almanach najlepiej rokujących poetów roku 2013: Połów. Poetyckie debiuty 2013. Jest współredaktorem wrocławskiego artzina Papier w dole. Działacz wrocławskiego oddziału akcji Jedzenie Zamiast Bomb. W wierszach i wywiadach podkreśla swoje anarchistyczne poglądy.
Dorota Kotas
Pisarka oraz działkarka, autorka Cukrów (2021) i Pustostanów (2020), za które otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia i Nagrodę Conrada. Studiowała filologię polską i animację kultury w IKP oraz socjologię stosowaną i antropologię społeczną w ISNS na UW. W 2022 otrzymała stypendium im. Bogny Olszewskiej, w ramach którego współpracuje z MSN i TR Warszawa. Jest też stypendystką m.st. Warszawa w kategorii literatura.
Paulina Reiter
Dziennikarka, reporterka, redaktorka „Wysokich Obcasów”. Napisała dwie książki z Alicją Długołęcką Seks na Wysokich Obcasach. Autorka przełomowego wywiadu z Natalią Przybysz, która jako pierwsza w Polsce otwarcie opowiedziała o swojej aborcji. Rowerzystka, działkowiczka. Kocha teatr i peonie.
14.00
O obrotach wielkich rzeczy
Restauracja Przystanek Smaki Mamuśki
Rozmowa z poetami Elżbietą Lipińską i Wojciechem Bonowiczem – o poezji oszczędnej, ale celującej w sedno, o powidokach traum i o tym, jak pomimo nich wprawiać siebie i świat w dalsze obroty. Prowadzenie: kuratorka i poetka Joanna Mueller.
Szczegóły wydarzenia
Elżbieta Lipińska
Poetka, prawnik, ur. w Warszawie, mieszka we Wrocławiu. Wydała sześć książek poetyckich: Pożegnanie z czerwienią (Mamiko 2007), Maj to łagodny miesiąc (Polnord-Wydawnictwo Oskar 2008), Rejestry (Biblioteka Tyskiej Zimy Poetyckiej 2011), Na końcu języka (Mamiko 2013), Kamienie (Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza 2017), O obrotach (KIT Stowarzyszenie Żywych Poetów 2021). Laureatka kilku konkursów poetyckich, w tym Tyskiej Zimy Poetyckiej, konkursu im. B. Faca, w których nagrodą było wydanie książek. Wiersze drukowały także czasopisma m.in. „Autograf”, „Red”, „Fraza”, „Cegła”, „Wakat”, „Odra”, „Portret”, „Gazeta Wyborcza”, „Rita Baum”, „Helikopter”.
Wiersze Elżbiety Lipińskiej zamieszczone zostały w antologii Wschód-Zachód. Wiersze z Ukrainy i dla Ukrainy (2014), Nielegalny prąd (2016) i Przewodnik po zaminowanym terenie (2016) oraz jego drugiej części (2021). Wiersze w tłumaczeniu znalazły się w Anthologii#2 wydanej przez Oficynę Off_press w Londynie. Współpracuje z Laboratorium Empatii na Facebooku, w ramach działalności którego przygotowuje teksty. Miłośniczka literatury wszelakiej, byle dobrej, melomanka. Praktykuje zen w Szkole Zen Kwan Um.
Wojciech Bonowicz
Poeta, publicysta, dziennikarz. W 2007 roku za tom Pełne morze (2006) otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii poezji, a tomy Echa (2013) i Druga ręka (2017) były nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i Nagrody Nike. W ostatnich latach opublikował zbiory esejów Sto lat. Książka życzeń (2018) i Dziennik końca świata (2019), książkę Tischner. Biografia (2020) oraz Wiersze Wybrane (2020). W bieżącym roku ukazał się nowy tom jego wierszy Wielkie rzeczy oraz zbiór mikroopowiadań Historie na każdą godzinę. Stały felietonista „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Znak”. Mieszka w Krakowie.
Joanna Mueller
urodziła się w 1979 roku w Pile. Poetka, eseistka, redaktorka. Wydała tomy poetyckie: Somnambóle fantomowe (2003), Zagniazdowniki/Gniazdowniki (2007, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia), Wylinki (2010), intima thule (2015, nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius), Waruj (poemiks wraz z Joanną Łańcucką, 2019; nominacja do Silesiusa i Nagrody Szymborskiej) oraz Hista & her sista (2021), a także dwie książki eseistyczne: Stratygrafie (2010, nagroda Warszawska Premiera Literacka) i Powlekać rosnące (2013). Pisze również dla dzieci – jest autorką zbioru wierszy Piraci dobrej roboty (2017) oraz bajek kamishibai (Szkoła Czi-Tam, Niewidka i Zobaczysko) i w formie multimedialnej (Hurra, cyrk!). Współredaktorka książek: Solistki. Antologia poezji kobiet (1989–2009) (2009) oraz Warkoczami. Antologia nowej poezji (2016), członkini grupy artystyczno-feministycznej Wspólny Pokój. Mieszka w Warszawie.
16.00
Wojna o zasoby?
Miejska Biblioteka Publiczna
Debata poświęcona zagrożeniom klimatycznym i ich skutkom dla przyrody i życia na ziemi z udziałem: dr. hab. inż. Zbigniewa Karaczuna – profesora Katedry Ochrony Środowiska i Dendrologii SGGW, Katarzyny Bilewskiej – rzeczniczki prasowej Greenpeace Polska, dr. Macieja Kaweckiego – pełniącego funkcję Digital EU Ambassador i Prezesem Instytutu Lema, pisarza Adama Robińskiego oraz aktora Adama Woronowicza. Debatę prowadzi Adam Robiński.
Podczas debaty obecny będzie tłumacz języka migowego.
Szczegóły wydarzenia
Dr hab. inż. Zbigniew Karaczun
Profesor w Katedrze Ochrony Środowiska i Dendrologii SGGW
w Warszawie. Prowadzi badania w zakresie polityki klimatycznej i ekologicznej, integracji ich celów do polityki rolnej i strategii rozwoju gospodarczego, a także dotyczące procesu europeizacji polskiej polityki ochrony środowiska oraz zarządzania ochroną środowiska. Autor i współautor ponad 350 publikacji.
W latach 90. był doradcą Ministerstwa Finansów w zakresie wprowadzanie procedur środowiskowych w ubezpieczeniach kredytów eksportowych, w latach 1998 – 2002 był doradcą ds. integracji europejskiej w Ministerstwie Środowiska. Przy realizacji projektów środowiskowych współpracuje m.in. z FAO, US AID, Bankiem Światowym oraz Komisją Europejską.
Ochroną klimatu i polityką klimatyczną zajmuje się od 1992 roku. Był obserwatorem międzynarodowych negocjacji klimatycznych. W 1994 roku współtworzył Climate Action Network Central and Eastern Europe (CAN CEE), w latach 1994 – 1998 był jej dyrektorem. Współzałożyciel Koalicji Klimatycznej, od 2003 roku odpowiada za prowadzenie Sekretariatu Koalicji Klimatycznej.
Od lat 80. działa w Polskim Klubie Ekologicznym, od 2018 roku jest prezesem Okręgu Mazowieckiego tej organizacji. Stały współpracownik Instytutu na Rzecz Ekorozwoju.
W 2011 roku za działalność na rzecz wolności słowa i praw człowieka w opozycji antykomunistycznej w latach 1978 – 1989 otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Katarzyna Bilewska
Rzeczniczka prasowa Greenpeace Polska, gdzie kieruje zespołem komunikacyjnym.
Dr Maciej Kawecki
Powołany przez Komisję Europejską na funkcję Digital EU Ambassador. Prezes Instytutu Lema. Prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. W latach 2019-2021 dziekan Wydziału Przedsiębiorczości i Innowacji Wyższej Szkoły Bankowej Warszawie. Od 2017 do 2019 r. dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji odpowiadający za sektor innowacji i wdrażanie do polskiego porządku prawnego RODO. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Studiował również na Uniwersytecie w Sztokholmie oraz Uniwersytecie J.W. Goethego we Frankfurcie nad Menem. Ukończył z wyróżnieniem Europejską Akademię Dyplomacji. W 2017 r. laureat nagrody specjalnej za wkład w reformę ochrony danych osobowych w konkursie Prawników Liderów Jutra Dziennika Gazety Prawnej i Wydawnictwa Wolters Kluwer. W 2018 r. zajął 23. miejsce w rankingu 50 najbardziej wpływowych prawników w Polsce Dziennika Gazety Prawnej, w 2019 awansował w tym samym rankingu na 15. pozycję, zostając uznanym „twarzą RODO w Polsce”. Autor cyklu technologicznego w programie Dzień Dobry TVN, podcastu redakcji Onet oraz Komputer Świat „Technicznie Rzecz Biorąc”.
Adam Robiński
Autor książek i dziennikarz związany m.in. z „Życiem Warszawy”, „Rzeczpospolitą”, „National Geographic Polska”, „Tygodnikiem Powszechnym” i miesięcznikiem „Pismo”. Za debiutanckie Hajstry oraz za drugą książkę Kiczery otrzymał kilka nagród oraz nominacji do nagród literackich i podróżniczych. W Pałacach na wodzie przygląda się relacjom między ludźmi a bobrami. Zajmuje się pisaniem o przyrodzie oraz wszystkim, co dzieje się na styku natury i sztuki. Mieszka w Warszawie, krąży po całej Polsce. Jest certyfikowanym przewodnikiem po Kampinoskim Parku Narodowym.
Adam Woronowicz
Aktor teatralny i filmowy. Ukończył warszawską PWST w roku 1997. Zadebiutował gościnnym udziałem w spektaklu Śleboda, czyli cenniejsi jesteście niż wróble na małej scenie Teatru Powszechnego. W latach 1997-2000 był aktorem stołecznych Rozmaitości. Występował gościnnie w warszawskim Ateneum, wrocławskim Teatrze Współczesnym i Wierszalinie, od 2008 roku występuje ponownie w Teatrze Rozmaitości (obecnie znany pod nazwą TR Warszawa).
Laureat Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za sezon 2004/2005, przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr”, za role Fadinarda w Słomkowym kapeluszu Eugène’a Labiche’a w Teatrze Powszechnym w Warszawie oraz Mirona w spektaklu Teatru Telewizji Pamiętnik z powstania warszawskiego. Zagrał rolę księdza Jerzego Popiełuszki w filmie Popiełuszko. Wolność jest w nas w reżyserii Rafała Wieczyńskiego. Znakomitą rolę drugoplanową zagrał w filmie Rewers Borysa Lankosza – postać księgowego, pana Józefa, zapewniła mu pierwszą nominację do nagrody Orła za drugoplanową rolę męską. Na pierwszym planie znalazł się m.in. w Syberiadzie polskiej Janusza Zaorskiego (2013) i w Czerwonym pająku Marcina Koszałki (2015). W filmie Dwie korony (2017) w reżyserii Michała Kondrata ponownie wcielił się w Maksymiliana Marię Kolbego. Główną rolę męską zagrał w Kamerdynerze Filipa Bajona, wcielając się w hrabię von Kraussa. Za ten film wyróżniony został Złotymi Lwami za najlepszą pierwszoplanową rolę męską podczas 43. FPFF w Gdyni. Przyniosła mu też nominację do Orłów. We wrześniu 2018 na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora.
18.00
Spotkanie z laureatem Tomaszem Szerszeniem
Miejska Biblioteka Publiczna
Wręczenie nagrody i statuetki Laureatowi Festiwalu Znaczenia 2022 przez Elżbietę Radwan – Burmistrz Wołomina. Rozmowę z Tomaszem Szerszeniem, z gościnnym udziałem Jakuba Kornhausera – Laureata pierwszej edycji Festiwalu poprowadzi Zofia Król – Przewodnicząca Kapituły i redaktorka naczelna „Dwutygodnika”. Fragmenty książki Wszystkie wojny świata czyta Adam Woronowicz.
Podczas wydarzenia obecny będzie tłumacz języka migowego. Wydarzenie transmitowane na żywo.
Szczegóły wydarzenia
Tomasz Szerszeń
Artysta wizualny, antropolog kultury, eseista. Laureat Nagrody Literackiej Znaczenia 2022. Autor książek Wszystkie wojny świata (2021, nominacja do Nagrody Literackiej GDYNIA), Podróżnicy bez mapy i paszportu (2015) i Architektura przetrwania (2017), redaktor książki Oświecenie, czyli tu i teraz (2021, z Łukaszem Rondudą). Redaktor „Kontekstów”, współzałożyciel pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN. Swoje projekty artystyczne pokazywał m.in. w Galerii Studio, Muzeum Sztuki w Łodzi, Fundacji Archeologia Fotografii, Galerii Asymetria, Nowym Teatrze, Muzeum Mickiewicza w Stambule, Indie Photography Gallery w Tel Awiwie, na Parade-Fest w Charkowie, Bienal Saco w Antofagaście (Chile), Kyoto Art. Center w Kioto czy na Paris Photo w Paryżu. Współkurator wystaw Czym jest Oświecenie? (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2018) i Transfert (Galeria Studio w Warszawie, 2019), współautor projektów teatralnych Hiroshima /Love (Biennale Warszawa, 2019) i Ameryka (Teatr Polski w Bydgoszczy, premiera: wrzesień 2022).
Jakub Kornhauser
Urodził się w 1984 roku w Krakowie. Poeta, prozaik, tłumacz, literaturoznawca, nauczyciel akademicki. Współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt na Wydziale Filologicznym UJ. Opublikował cztery książki poetyckie, za Drożdżownię (2015) otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. Ostatnio wydał monografię Preteksty, posłowia. Małe kanony literatury światowej (2019), tom poetycki Dziewięć dni w ścianie (2019), zbiór próz rowerowych Premie górskie najwyższej kategorii (2020) oraz przekłady opowiadań Gherasima Luki i wierszy Miroljuba Todorovicia. W 2021 roku wyda m.in. tom wierszy Krwotoki i wiewiórki oraz zbiór próz Kryteria uliczne. Współpracuje z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie i Małopolskim Instytutem Kultury. Na portalu Małopolska To Go opisuje wyznaczone przez siebie trasy rowerowe i spacerowe. Laureat 1. Edycji Festiwalu Literackiego Znaczenia za książkę Premie górskie najwyższej kategorii.
Zofia Król
Redaktorka naczelna magazynu o kulturze „Dwutygodnik”, krytyczka literacka, literaturoznawczyni, doktorka filozofii. Autorka książki Powrót do świata. Dzieje uwagi w filozofii i literaturze XX wieku (2013). Jurorka Nagrody im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrody Conrada. Członkini Społecznej Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Warszawy Rafale Trzaskowskim.
Adam Woronowicz
Aktor teatralny i filmowy. Ukończył warszawską PWST w roku 1997. Zadebiutował gościnnym udziałem w spektaklu Śleboda, czyli cenniejsi jesteście niż wróble na małej scenie Teatru Powszechnego. W latach 1997-2000 był aktorem stołecznych Rozmaitości. Występował gościnnie w warszawskim Ateneum, wrocławskim Teatrze Współczesnym i Wierszalinie, od 2008 roku występuje ponownie w Teatrze Rozmaitości (obecnie znany pod nazwą TR Warszawa).
Laureat Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za sezon 2004/2005, przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr”, za role Fadinarda w Słomkowym kapeluszu Eugène’a Labiche’a w Teatrze Powszechnym w Warszawie oraz Mirona w spektaklu Teatru Telewizji Pamiętnik z powstania warszawskiego. Zagrał rolę księdza Jerzego Popiełuszki w filmie Popiełuszko. Wolność jest w nas w reżyserii Rafała Wieczyńskiego. Znakomitą rolę drugoplanową zagrał w filmie Rewers Borysa Lankosza – postać księgowego, pana Józefa, zapewniła mu pierwszą nominację do nagrody Orła za drugoplanową rolę męską. Na pierwszym planie znalazł się m.in. w Syberiadzie polskiej Janusza Zaorskiego (2013) i w Czerwonym pająku Marcina Koszałki (2015). W filmie Dwie korony (2017) w reżyserii Michała Kondrata ponownie wcielił się w Maksymiliana Marię Kolbego. Główną rolę męską zagrał w Kamerdynerze Filipa Bajona, wcielając się w hrabię von Kraussa. Za ten film wyróżniony został Złotymi Lwami za najlepszą pierwszoplanową rolę męską podczas 43. FPFF w Gdyni. Przyniosła mu też nominację do Orłów. We wrześniu 2018 na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora.
19.00
Skrzyżowania i marginesy
Mazowiecki Instytut Kultury
Spotkanie z laureatem festiwalu Tomaszem Szerszeniem, rozmowę prowadzi Elżbieta Szymańska.
Podczas wydarzenia obecny będzie tłumacz języka migowego. Wydarzenie transmitowane na żywo.
Szczegóły wydarzenia
Tomasz Szerszeń
Artysta wizualny, antropolog kultury, eseista. Laureat Nagrody Literackiej Znaczenia 2022. Autor książek Wszystkie wojny świata (2021, nominacja do Nagrody Literackiej GDYNIA), Podróżnicy bez mapy i paszportu (2015) i Architektura przetrwania (2017), redaktor książki Oświecenie, czyli tu i teraz (2021, z Łukaszem Rondudą). Redaktor „Kontekstów”, współzałożyciel pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN. Swoje projekty artystyczne pokazywał m.in. w Galerii Studio, Muzeum Sztuki w Łodzi, Fundacji Archeologia Fotografii, Galerii Asymetria, Nowym Teatrze, Muzeum Mickiewicza w Stambule, Indie Photography Gallery w Tel Awiwie, na Parade-Fest w Charkowie, Bienal Saco w Antofagaście (Chile), Kyoto Art. Center w Kioto czy na Paris Photo w Paryżu. Współkurator wystaw Czym jest Oświecenie? (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2018) i Transfert (Galeria Studio w Warszawie, 2019), współautor projektów teatralnych Hiroshima /Love (Biennale Warszawa, 2019) i Ameryka (Teatr Polski w Bydgoszczy, premiera: wrzesień 2022).
Elżbieta Szymańska
Polonistka i animatorka kultury, od 2014 roku związana z Mazowieckim Instytutem Kultury w Warszawie, w którym kieruje projektami literackimi i edukacyjnymi, współpracując z instytucjami w Polsce i za granicą. Kuratorka programowa festiwalu sztuki kobiet PERSONA (edycje 2021 i 2022). Autorka programów edukacji literackiej i językowej w Warszawie i na Mazowszu (m.in. Chrzęsne chrzęści polszczyzną), oraz międzynarodowych festiwali literackich (Polsko-Czeska Wiosna Literatury i Międzynarodowy Festiwal Poezji „Maj nad Wilią”). Pomysłodawczyni i koordynatorka wielu projektów kulturalnych, m.in. w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, Instytutu Adama Mickiewicza i MKiDN. Dyrektorka programowa 1. edycji Festiwalu Szczebrzeszyn – Stolica Języka Polskiego 2015 a od 2021 kuratorka programowa festiwalu pt. Horyniec-Zdrój Art. Festiwal.