Nagrodę Literacką „Znaczenia” jury postanowiło w tym roku przyznać Jakubowi Kornhauserowi za wydane przez Książkowe Klimaty „Premie górskie najwyższej kategorii”, które mistrzowsko rejestrują rowerowanie po podkrakowskich peryferiach, a krajobraz i żywe, żwawe jego doświadczanie zamykają w precyzyjnie dobranym słowie. Uważne, skupione na detalu obserwacje przechodzą w językowe pogłębienia pejzażu.

Mamy nadzieję, że spontaniczna radość jazdy na rowerze w meandrach języka udzieli się również czytelniczkom i czytelnikom podczas wrześniowego festiwalu.

Laureat Festiwalu Znaczenia, Jakub Kornhauser (1984) – to poeta, prozaik, tłumacz, literaturoznawca, nauczyciel akademicki. Współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt na Wydziale Filologicznym UJ.

Opublikował cztery książki poetyckie, za „Drożdżownię” (2015) otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. Ostatnio wydał monografię „Preteksty, posłowia”. „Małe kanony literatury światowej” (2019), tom poetycki „Dziewięć dni w ścianie” (2019), zbiór próz rowerowych „Premie górskie najwyższej kategorii” (2020) oraz przekłady opowiadań Gherasima Luki „Kleptoobiekt śpi i inne prozy” (2020) i wierszy Miroljuba Todorovicia „Świnia jest najlepszym pływakiem” (z K. Siewior, 2020).
W 2021 roku wyda m.in. tom wierszy „Krwotoki i wiewiórki” oraz zbiór próz „Kryteria uliczne”. Jest redaktorem prowadzącym serii wydawniczych “awangarda/rewizje” (Wydawnictwo UJ), “Rumunia Dzisiaj” (Universitas) i “wunderkamera” (Instytut Mikołowski), redaktorem pism “Nowa Dekada Krakowska” i “Romanica Cracoviensia”.

Współpracuje z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie i Małopolskim Instytutem Kultury. Na portalu Małopolska To Go opisuje wyznaczone przez siebie trasy rowerowe i spacerowe.

Foto: Jacek Taran