Tomasz Szerszeń
Nagrodę Literacką „Znaczenia” jury postanowiło w tym roku przyznać Tomaszowi Szerszeniowi za wydane przez słowo/obraz terytoria „Wszystkie wojny świata”, gęsty, przejmujący i nieoczekiwanie aktualny esej o formach, odmianach i językach wojennej przemocy. W zarazem osobistym i erudycyjnym stylu autor prowadzi nas pomiędzy tekstami i wydarzeniami historycznymi, ku rozpoznaniom dotyczącym najbardziej bolesnych rewirów współczesności. Wrześniowy festiwal będzie w całości poświęcony rozmowie wokół pytań stawianych przez tę niezwykłą książkę.
Tomasz Szerszeń (ur. 1981 ) – artysta wizualny, antropolog kultury, eseista. Laureat Nagrody Literackiej Znaczenia 2022.
Autor książek Wszystkie wojny świata (2021, nominacja do Nagrody Literackiej GDYNIA), Podróżnicy bez mapy i paszportu (2015) i Architektura przetrwania (2017), redaktor książki Oświecenie, czyli tu i teraz (2021, z Łukaszem Rondudą). Redaktor Kontekstów, współzałożyciel pisma Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN. Swoje projekty artystyczne pokazywał m.in. w Galerii Studio, Muzeum Sztuki w Łodzi, Fundacji Archeologia Fotografii, Galerii Asymetria, Nowym Teatrze, Muzeum Mickiewicza w Stambule, Indie Photography Gallery w Tel Awiwie, na Parade-Fest w Charkowie, Bienal Saco w Antofagaście (Chile), Kyoto Art Center w Kioto czy na Paris Photo w Paryżu. Współkurator wystaw Czym jest Oświecenie? (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2018) i Transfert (Galeria Studio w Warszawie, 2019), współautor projektów teatralnych Hiroshima / Love (Biennale Warszawa, 2019) i Ameryka (Teatr Polski w Bydgoszczy, premiera: wrzesień 2022).
Jakub Kornhauser
Nagrodę Literacką „Znaczenia” jury postanowiło w tym roku przyznać Jakubowi Kornhauserowi za wydane przez Książkowe Klimaty „Premie górskie najwyższej kategorii”, które mistrzowsko rejestrują rowerowanie po podkrakowskich peryferiach, a krajobraz i żywe, żwawe jego doświadczanie zamykają w precyzyjnie dobranym słowie. Uważne, skupione na detalu obserwacje przechodzą w językowe pogłębienia pejzażu.
Mamy nadzieję, że spontaniczna radość jazdy na rowerze w meandrach języka udzieli się również czytelniczkom i czytelnikom podczas wrześniowego festiwalu.
Laureat Festiwalu Znaczenia, Jakub Kornhauser (1984) – to poeta, prozaik, tłumacz, literaturoznawca, nauczyciel akademicki. Współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt na Wydziale Filologicznym UJ.
Opublikował cztery książki poetyckie, za „Drożdżownię” (2015) otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. Ostatnio wydał monografię „Preteksty, posłowia”. „Małe kanony literatury światowej” (2019), tom poetycki „Dziewięć dni w ścianie” (2019), zbiór próz rowerowych „Premie górskie najwyższej kategorii” (2020) oraz przekłady opowiadań Gherasima Luki „Kleptoobiekt śpi i inne prozy” (2020) i wierszy Miroljuba Todorovicia „Świnia jest najlepszym pływakiem” (z K. Siewior, 2020).
W 2021 roku wyda m.in. tom wierszy „Krwotoki i wiewiórki” oraz zbiór próz „Kryteria uliczne”. Jest redaktorem prowadzącym serii wydawniczych „awangarda/rewizje” (Wydawnictwo UJ), „Rumunia Dzisiaj” (Universitas) i „wunderkamera” (Instytut Mikołowski), redaktorem pism „Nowa Dekada Krakowska” i „Romanica Cracoviensia”.
Współpracuje z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie i Małopolskim Instytutem Kultury. Na portalu Małopolska To Go opisuje wyznaczone przez siebie trasy rowerowe i spacerowe.